• System Informacji Przestrzennej
  • Proekob
  • Szlak Jagielloński
  • English version
  • Facebook
  • Biuletyn Informacji Publicznej
  • Powiatowe Centrum Informacji
  • Lokalna Grupa Działania
  • Uniwersytet Dziecięcy

Europejskie Dni Dziedzictwa 2007 na terenie gminy BełżyceInformacje ogólne »»

Europejskie Dni Dziedzictwa (EDD) od lat obchodzone są w całej Europie, od kilku lat w Polsce. W tym roku obchodzone były po raz pierwszy w gminie Bełżyce. Święto europejskiego dziedzictwa kulturowego pod hasłem „Ludzie gościńca. Wędrowcy, pielgrzymi, tułacze” było jednym z ważniejszych wydarzeń kulturalnych naszej gminy i mam nadzieję, że na stałe wpisze się w kalendarz imprez kulturalnych obchodzonych corocznie.

Poniżej przedstawię relację z obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa na terenie gminy Bełżyce:

W dniach 10-14 września 2007 roku w godzinach od 10.00 - 15.00 w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach mieszkańcy mieli możliwość obejrzenia wystawy „Dziedzictwo kulturowe regionu bełżyckiego”.
Organizator: Miejsko Gminna Biblioteka – Publiczna w Bełżycach. Tematyką wystawy była historia Bełżyc, miasta lokowanego według prawa magdeburskiego, posiadającego przywilej lokacyjny z 1417 roku nadany przez króla Władysława Jagiełło. Wystawa prezentowała również zabytki Bełżyc: neogotycką bramę cmentarną z 1914 r., cmentarz żydowski (kirkut) z XIX w., kościół parafialny pw. Nawrócenia św. Pawła Apostoła, zdrój króla Władysława Jagiełło, gdzie jak głosi historia król Władysław Jagiełło podczas przejazdu przez Bełżyce poił konie.

Zdjęcia z katalogu „Wystawa dziedzictwa kulturowego..” »»

Również w dniach 10 – 15 września 2007 r. w Miejskim Domu Kultury można było obejrzeć wystawę historyczną „Jarmark Jagielloński”. Organizator: Miejski Dom Kultury w Bełżycach.

Tematem wystawy był Jarmark Jagielloński na św. Małgorzatę A.D.2007., który odbył się 13 lipca 2007 r. Jarmark nawiązuje do czasów, kiedy to Bełżyce leżały na trakcie krakowsko-wileńskim, a jarmarki ustanowione przez Kazimierza Jagiellończyka w 1464 r. odbywały się dwa razy do roku, pierwszy 13 VII na św. Małgorzatę, drugi 29 IX na św. Michała. Wystawa przybliżyła mieszkańcom walki pokazowe – wojowników, braci zakonnych, rycerzy i szlachty polskiej, walki tarczowników piastowskich na topory i tarcze, walki rycerzy z XV w. i wiele innych.

Zdjęcia z katalogu „Jarmark Jagielloński” »»

Podczas wystawy dodatkową atrakcją była wystawa makiet zamków, wykonanych przeróżnymi technikami. Do wykonania makiet posłużyły: pudełka kartonowe, płatki kukurydziane, łupiny z orzechów, kamyki, słoma, co w efekcie końcowym dało prawdziwe arcydzieła. Prace wykonane zostały przez szkoły podstawowe z terenu gminy Bełżyce i budziły ogromne zainteresowanie wśród odwiedzających wystawę. Obie wystawy organizowane w Miejskim Domu Kultury odwiedziło ok. 80 osób, w tym dzieci z Samorządowego Przedszkola Publicznego.

Zdjęcia „makiety zamków” »»

W ramach obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa w Zespole Szkół Nr 2 w Bełżycach dni 12-14 września 2007 roku przebiegały pod hasłem „By czas nie zaćmił i nie zapomnieć...”.

Organizatorzy: Zespół Szkół Nr 2 w Bełżycach zapraszali na wspólne poznawanie historii, przygotowali wystawę „Groby, kapliczki, krzyże w fotografii” oraz wystawę prac plastycznych „Zabytki i pomniki przeszłości”. Wystawa budziła ogromne zainteresowanie dzieci i młodzieży uczącej się w tamtejszej szkole, jak również odwiedzających mieszkańców. Część wystawy poświęcona była Europejskim Dniom Dziedzictwa, dostarczała informacji o idei i założeniach. Druga część wystawy prezentowała groby, kapliczki i krzyże znajdujące się na cmentarzu parafialnym w Bełżycach, założonym w roku 1808.

Uczniowie szkoły z zaciekawieniem zapoznawali się z zawartymi tam informacjami, popadali w zadumę....bo wielokrotnie mijali te kapliczki, groby i krzyże na cmentarzu, nie znając ich historii.

Zdjęcia „Wystawa ZS NR 2” »»

W Zespole Szkół Nr 2 udostępniona została również odwiedzającym Izba Pamięci, gromadząca wiele ciekawych, historycznych eksponatów. Odwiedzający mogli obejrzeć m.in.: lampy naftowe stajenne, zgrzebło do czyszczenia konia, łuski żelazne do kartaczownic używane przez armię austro-węgierską w czasie I wojny światowej, łuski mosiężne z okresu II wojny światowej, hełmy niemieckie, bagnet tulejowy używany w I i II wojnie światowej, tarę do prania bielizny, maselnicę wirnikowa, kołowrotek, radło, buty słomiane, szczotki do czesania lnu i konopi. Warto wspomnieć, że Izba Pamięci zawiera niezwykle ciekawy eksponat: - sztandar ufundowany prawdopodobnie z okazji zakończenia okupacji hitlerowskiej, odnaleziony w tzw. ”skarbcu: kościoła parafialnego w Bełżycach.

Zdjęcia „Izba Pamięci” »»

Kolejnym wydarzeniem kulturalnym wpisującym się w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa był Festiwal Wsi Polskiej Dożynki Gminne Bełżyce 2007 - III Spotkanie Na Styku Trzech Ziem w Starych Wierzchowiskach, które odbyły się 16 września 2007 r. Dożynki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w kościele p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Starych Wierzchowiskach. Następnie zebrani udali się na plac Szkoły Podstawowej, gdzie odbywały się koncerty kapel i występy zespołów ludowych. Uczestnicy mogli obejrzeć pokaz młocki cepami i kieratem oraz pokaz bicia oleju metodą 100 lat, mieli również możliwość uczestniczenia w warsztatach garncarskich i wikliniarskich oraz degustować potrawy i napoje wiejskie. W dożynkach uczestniczyło ok. 250 osób. Dożynki Gminne to również występ Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej oraz występ zespołu Brathanki, jaki odbył się na obiekcie Centrum Kultury Fizycznej i Sportu w Bełżycach. W koncercie zespołów uczestniczyło ok. 500 osób.

Zdjęcia „Dożynki gminne” »»

Podsumowując, Europejskie Dni Dziedzictwa w gminie Bełżyce zachęcają do obcowania z kulturą i zabytkami, promują wśród społeczeństwa regionalne dziedzictwo z ukazaniem jego bogactwa, przypominają o wspólnych korzeniach kultury europejskiej, bo przecież EDD organizowane są głównie z myślą o mieszkańcach. Są doskonałą okazją do poznania przeszłości, teraźniejszości, są okazją do podróżowania w czasie.......

Opracowała:
Marzena Wojtachnio
Referat Strategii i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Bełżycach

 
Free business joomla templates