• System Informacji Przestrzennej
 • Rozkład jazdy BUS
 • Szlak Jagielloński
 • Facebook
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Powiatowe Centrum Informacji
 • Lokalna Grupa Działania
 • Uniwersytet Dziecięcy

Festiwal Wsi Polskiej - dożynki gminne Anno Domini 2006

NA STYKU TRZECH ZIEM

Performance wsi? Dialog pokoleń mający na celu ująć dynamikę przemian współczesnej wsi, renesans zakurzonych, może archaicznych obrzędów, pieśni, zachowań, rytuałów, poglądów i wierzeń, gastronomi, pracy, zajęć całego roku wsi polskiej. Organizowany po raz pierwszy Festiwal Wsi Polskiej, który był połączony z dożynkami gminnymi odbył się 17 września br. Spotkanie na styku III ziem: Równiny Bełżyckiej, Wzniesień Urzędowskich oraz Kotliny Chodelskiej stanowiło syntezą tego co w naszej kulturze jest już często zagadką a przez to rarytasem. Wspólne „święto sierpa” było podziękowaniem za tegoroczny plon.

zobacz filmy:
fragmenty kazania ks. Prałata Czesława Przecha
przemówienie Marszałka Sejmu RP Marka Jurka
Prezes PSL "PIAST" Zdzisław Podkański
o powstaniu PSL "PIAST"
Wiceprezes PSL "PIAST" - Janusz Wojciechowski


zobacz zdjęcia z dożynek

Przemówienie Marszałka Sejmu RP Marka Jurka

Artykuł zwiastujący dożynki (wraz z programem)

Dożynki gminne - Piastowskie ’2006

Uroczystości dożynkowe Gminy Bełżyce’2006 rozpoczęła msza święta w Kościele p.w. M.B. Ostrobramskiej w Starych Wierzchowiskach. Homilia wygłoszona przez księdza prałata Czesława Przecha zakończona fragmentem prozy Chłopów Reymonta, poruszała literacko zagadnienia rolnictwa, pracy na roli, miłości do ziemi. Starostami dożynek byli Krystyna Zagajewska ze Starych Wierzchowisk oraz Krzysztof Król z Zalesia. W asyście dożynek szli uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Bełżycach: Anna Brewczak, Dorota Ostrowska, Rafał Taramas i Karol Gryglicki.

Wśród zaproszonych gości, którzy uświetnili dożynki był m.in. Marszałek Sejmu RP pan Marek Jurek, posłowie do Parlamentu Europejskiego Zdzisław Podkański, Zbigniew Kuźmiuk, Janusz Wojciechowski, Michał Kamiński oraz posłowie pan Tomasz Dudziński i pani Gabriela Masłowska, rzecznik PIS na region lubelski Artur Soboń, wicemarszałek Województwa Lubelskiego Waldemar Jakubaszek, I v-ce wojewoda lubelski Jarosław Zdrojkowski, starosta lubelski Paweł Pikula, prezydent miasta Lublin Andrzej Pruszkowski, dyr. Zarządu Dróg Wojewódzkich Kazimierz Pidek, komendant Miejski Policji w Lublinie Zygmunt Sitarski, dyrektorzy miejscowych zakładów pracy, szkół, itd.

Podczas obchodów „Święta plonów” można było oglądać czternaście wieńców przygotowanych nie tylko przez mieszkańców naszej gminy. Były to kompozycje misternie uwite przez panią Kazimierę Nagnajewicz z Podola, Annę Lubaczewską z Bełżyc reprezentującą Podwórkowe Kółko Różańcowe, Annę Kamińską z Bełżyc – Rodzina Radia Maryja, Józefę Kalinowską ze Starych Wierzchowisk, z tej samej miejscowości Marię Zagjewską, Krystynę Przybysz z Wierzchowisk Dolnych, Genowefę Dziekanowską z Wierzchowisk Górnych, Marię Besztak z Babina, Elżbietę Sieńko z Krężnicy Okrągłej, Joannę Czobot z Wojcieszyna. Gminę Borzechów reprezentowała Elżbieta Kędzierska z Łączek, gminę Głusk Michał Mazur z Mętowa, Gminę Turobin Alina Warda z Czernięcina oraz Teodora Snopek z Rokitowa [poszczególne wieńce były przygotowywane przez grupy osób aczkolwiek wymieniamy tylko ich reprezentantów]. Bogactwo kolorów, kształtów, wielkości podkreślały koncepcje dzieł. Zwracał np. wszystkich uwagę bocian stojący w gnieździe z dzieckiem w dziobie, hostia, olbrzymi dzban czy ujęta wręcz z fotograficzną dokładnością korona maryjna itd.

Z radością także informujemy, że nasze wieńce zajęły wysokie miejsca podczas konkursu na najpiękniejsze arcydzieło twórcze podczas dożynek powiatowych-wojewódzkich w Radawcu 2/3.09.2006 r. Panie z Babina za swą pracą otrzymały II nagrodę, Krężnica Okrągła zaś III. Zespół śpiewaczy z Wojcieszyna podbił również serca publiczności – panie został wyróżnione za występ.

Dożynki organizował Referat Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Bełżycach. Odpowiedzialna za przebieg uroczystości była pani Agnieszka Bednarczyk.

Festiwal Wsi Polskiej

„W tym roku Festyn Trzech Ziem w Starych Wierzchowiskach przyjął formę Festiwalu Wsi Polskiej. Uznaliśmy, że podniesie to rangę imprezy. Festiwal ma na celu ukazanie bogatego roku wsi polskiej: pracy, obrzędów, zabawy. Chcemy by Festiwal przybliżył kulturę ludową przede wszystkim młodym ludziom, którzy coraz częściej odwracają się od swoich korzeni. Mamy nadzieję, że sukcesywnie impreza będzie przyciągać coraz więcej odbiorców, tym samym rozmiłuje nas w urokach wsi polskiej. Przez wiele lat polski folklor był mocno „zdeformowany” poprzez działania ówczesnego systemu politycznego. Dożynki większości z nas kojarzą się z pijaństwem i plastikowymi kogucikami. A przecież kultura ludowa jest bardzo bogata i ogromna. Cieszę się, że możemy poprzez Festiwal Wsi Polskiej ukazać jej ogromne walory artystyczne.” – tłumaczy Ewa Jabłońska, dyrektor MDK w Bełżycach, głównego organizatora imprezy obok Szkoły Podstawowej ze Starych Wierzchowisk i Towarzystwa Przyjaciół Teatru.

Sprzęty, stroje, olbrzymie zasoby polskiej tradycji mającej swój rodowód w folklorze. Spychamy dziś te pokłady na margines naszej kultury? Przedmioty, elementy garderoby… to dla nas tylko bibeloty i atrybuty agrobiznesu? Nisza spotkania przy wspólnych zajęciach, a nie TV, DVD, komputerze ma być żywym obrazkiem z przeszłości? Rozwój i nowoczesność to droga niewątpliwie obrana przez „country”, bez której nie mogłaby funkcjonować. Postęp technologiczny, nowoczesne sprzęty… są dziś częstym elementem jej współczesnego krajobrazu aczkolwiek to rozdwojenie ma swój specyficzny wymiar. „Bo oto wieś się europi…” pisze pewien poeta w wierszu pt. „Księga zażaleń”…

Kolorowy Ogród

Podczas Festiwalu Wsi Polskiej wyróżniono także laureatów konkursu Kolorowy Ogród ogłoszonego przez Burmistrza Bełżyc, Radę Miejską w Bełżycach, Miejski Dom Kultury. Odpowiednio w trzech kategoriach miejsca zajęli:

I. Posesje wiejskie:

 1. Monika Iwaniak – Babin - 350 zł
  Barbara Bednarczyk Kolonia Chmielnik - 350 zł
 2. Beata Iwaniak – Babin - 250 zł
 3. Kazimiera Ozimek - Wojcieszyn – 150 zł
  Michał Tomaszewski Wojcieszyn – 150 zł
Wyróżnienia: Kazimiera Nagnajewicz, Zdzisława Jaroszyńska - Podole - 100 zł
Podziękowanie za udział dla pani Urszuli Sieńko-Łuczkowskiej z Zosina.

II. Posesje miejskie [Bełżyce]

 1. Ewa Besztak - 350 zł
 2. Izabela Nagnajewicz - 250 zł
Wyróżnienie: Zofia Kowalczyk - 100 zł
Podziękowanie dla Lucyny Wójtowicz - dyplom uznania.

III. Balkony [Bełżyce]
Wyróżnienia:
Stanisława Stępniak - 100 zł
Anna Zmarzlak - 100 zł

Gratulujemy zwycięzcom. Dziękujemy za udział w konkursie a przede wszystkim za piękne ogrody, które wszyscy możemy na co dzień podziwiać przechodząc obok nich.

Miejski Dom Kultury w Bełżycach składa serdeczne podziękowania mieszkańcom Starych Wierzchowisk za czynny udział i wielką pomoc przy organizacji Festiwalu Wsi Polskiej.

Podziękowania od Burmistrza Bełżyc dla Pani Kazimiery Nagnajewicz z Podola, za przygotowanie dożynkowego poczęstunku: swojskich bułeczek drożdżowych, placków, serów, masła, smalcu, oraz miodu.

Podziękowania od Burmistrza Bełżyc dla Państwa Ewy i Marka Jargiło z Wronowa za prezentację szklanych dzieł na stoisku Urzędu Miejskiego podczas dożynek wojewódzkich, powiatowych i gminnych.

Podziękowania od Burmistrza Bełżyc dla:
Pana Józefa Kasprzaka
Pani Ewy Jabłońskiej
Pani Małgorzaty Wawer
oraz społeczeństwa Starych Wierzchowisk za organizację Festiwalu Wsi Polskiej.
Przygotowanie imprezy, terenu, zaangażowanie w prace były wyrazem prawdziwej polskiej gościnność, bliskiej naszej kulturze, a przez to mieszkańcom gminy Bełżyce oraz osób ją odwiedzających.

Mieszkańcy Krężnicy Okrągłej składają serdeczne podziękowania
Państwu Marii i Witoldowi Brewczakom
Państwu Izabeli i Zbigniewowi Dębińskim
Państwu Elżbiecie i Józefowi Sieńkom
oaz Pani Krystynie Woźniak
za wypracowanie wieńca dożynkowego, który dzięki pięknej aranżacji oraz bogatego przesłania ujętego w formie korony maryjnej jest symbolem naszych wierzeń, trosk oraz życia codziennego. Cieszymy się również, że trud włożony w wykonanie jego jest doceniany.

 

Gości online

Naszą witrynę przegląda teraz 105 gości 
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Powiatowe Centrum Informacyjne
 • Mikroporady
 • Proekob
 • Miasto i biznes
Free business joomla templates