• System Informacji Przestrzennej
 • Rozkład jazdy BUS
 • Szlak Jagielloński
 • Facebook
 • Biuletyn Informacji Publicznej
 • Powiatowe Centrum Informacji
 • Lokalna Grupa Działania
 • Uniwersytet Dziecięcy

Sprzedawał mrożonki, remontował samochody i wypożyczał kasety video. Dziś jest królem Służewca

Magdalena Bożko, Sprzedawał mrożonki, remontował samochody i wypożyczał kasety video. Dziś jest królem Służewca, Dżokej, Dziennik Wschodni, 17 czerwca 2005


Andrzej Wójtowicz miał trzydzieści lat, kiedy pierwszy raz usiadł w siodle. I zapragnął mieć konia. Żeby sobie na nim czasem pojeździć i odpocząć od pracy. Dzisiaj ma 80 koni i należy do ścisłego grona największych hodowców koni krwi arabskiej w Polsce. Jest jednym z najbardziej utytułowanych polskich dżokejów. Wygrał w wyścigach wszystko, co było do wygrania.

I nie dzieli już życia na prywatne i zawodowe. Jego życie to konie. Mówi, że nie mogło być inaczej, bo przecież urodził się w siodle. Dokładnie dziesięć lat temu.

A kasa gdzie?
Jest rok 1995. Andrzej Wójtowicz ma piękną żonę, udane dzieci, prowadzi własny biznes w Beżłycach. Jest zadowolony ze swego życia. Przyjaciele, których odwiedza w weekend, namawiają go, żeby przejechał się na ich koniu. Więc wsiadł.
Ot tak, z ciekawości, bo za końmi nie przepada.
Klacz zaczyna galopować. Andrzej czuje, że wszystko, co dotychczas przeżył, to była ledwie przygrywka na 10 procent. A dopiero teraz jest naprawdę. Muszę mieć konia – pomyślał. – I to jak najszybciej.
- Tyle że o nie miałem pojęcia. – dodaje.
Wójtowicz kupił kasztankę. Gryzła, kopała i zrzucała z siodła. – Wtedy usłyszałem o aukcji Polish Prestige w Janowie. No to myślę: pojadę i popatrzę. Może mi się któryś spodoba?
A w Janowie tłum ludzi. Pod eleganckim namiotem panowie w jasnych garniturach popijają drinki, kelnerzy się uwijają, muzyka gra. Słowem: wielki świat.
- A wadium pan wpłacił? Bo tutaj jest miejsce tylko dla kupców – stwierdził ochroniarz, kiedy Wójtowicz chciał wejść do namiotu. Naprawdę chciał, więc wpłacił 2000 dolarów.
- I wszystko byłoby dobrze, gdybym jeszcze rozumiał o co chodzi. Ale aukcja była po niemiecku i angielsku. Zirytowałem się i przerwałem prowadzącemu: Tu są Polacy. Proszę mówić po polsku.
I tak się zaczęło po polsku, to nie miał już wyjścia. Zaczął licytować.

Żona perkusisty
Wpadłs mu w oko siedemnastoletnia klacz Waćpanna. Pięć tysięcy dolarów, siedem, dziesięć... Wójtowicz boksuje się ostro z babką w kapeluszu. On szesnaście tysięcy.
Ona siedemnaście.
To była Shirley Watts, żona perkusisty Rolling Stones. A śniady facet z drugiej strony to arabski szejk. Jeden z najbogatszych ludzi na świecie.
Andrzej Wójtoicz nie kupił wtedy Waćpanny, ale niebawem został właścicielem wspaniałej klaczy Faszyny i ogiera Ar-Rahman. A od końca 95 r. miał już dwadzieścia koni arabskich.
- Jak się ma tylu arabów, to człowiek się zastanawia, co z nimi zrobić. Bo ogiery nie znoszą bezczynności, zaczynają między sobą rywalizować. Taka ich natura. Zacząłem jeździć na Służewiec, podglądać próby dzielności. I pomyślałem: A może by tak spróbować w wyścigach?
Rozmawiał z największymi hodowcami, podpatrywał, uczył się. W końcu oddał swoje konie do trenowania na Służewiec. Po roku okazało się, że konie Wójtowicza startujące w wyścigach zarobiły na swoje utrzymanie wygranymi gonitwami.

Ja wam pokażę
To był sukces. Ale nie dla Andrzeja. – Gdybym to ja z nimi trenował i startował, te wyniki byłyby znacznie lepsze. I myślałem sobie, że otworzę u siebie stajnię wyścigową. I pokażę całemu Służewcowi, jak można wygrać.
Na tę wiadomość zawodowcy zaczęli się turlać ze śmiechu. Nawet nie traktowali go jako konkurencji. Jakiś wariat z Bełżyc, któremu zachciało się mieć parę koni – mówili. – Komedia jakaś.
- To mnie tylko dopingowało. Śmiejcie się, śmiejcie, jeszcze zobaczycie... Bo ja z natury uparty jestem.
- I ambitny dodaje po cichu żona Agnieszka. – Jak coś postanowi, to nie ma wyjścia. Tak musi być.
W 1998 roku Andrzej Wójtowicz zdał egzamin na licencję trenera. I zaliczył 16 zwycięstw w wyścigach.
W 1999 roku rozbił cały Służewiec wygrywając 59 gonitw.
Po 100 wygranych gonitwach został zawodowym dżokejem.
Skończyły się żarty.
Zaczęły się układy.

Jaki jest koń
Starym wyjadaczom wyrósł rywal. Groźny, bo nie układowy. – Wyścigowa klika – komentuje Wójtowicz. – Dopóki wygrywam, nie boję się żadnego układu. Tyle, że muszę dobrze pilnować koni. Bo różnie.
Kiedy koń rusza do galopu, się może zdarzyć. Andrzej przestaje myśleć o wszystkim. Mija strach. Jest tylko on i koń.
- Koń to charakter – tłumaczy. To męstwo, inteligencja, godność i oddanie.
Koń to osobowość. Wyjątkowa i niepowtarzalna. Trzeba nie lada charakteru i konsekwencji, by okiełznać i zrozumieć tę silną naturę. Okiełznać, ale nie złamać.
Taki właśnie jest koń – mówi Andrzej. – I nie każdy to widzi.
Jest rok 2005.
Andrzej Wójtowicz ma piękną żonę, udane dzieci, prowadzi własny biznenes w Bełżycach. Jest zadowolony ze swojego życia.
Bo obok domu, w stajniach, są konie. 70 koni krwi arabskiej i 10 pełnej krwi angielskiej.
Bo wygrał największe, najbardziej prestiżowe gonitwy. Zdobył szacunek i uznanie profesjonalnych hodowców. Ma znakomitą markę w Europie i w Stanach, gdzie wędrują jego źrebaki.
Bo dokonał jak mówią niektórzy, niemożliwego.
- Jestem szczęśliwy.

Od dziś do niedzieli
Polski Festiwal Koni

Już dziś o godz. 15.20 ulicami miasta ruszy parada dzieci. O godz. 16 nastąpi uroczyste otwarcie Polskiego Festiwalu Koni. Specjalny program artystyczny przedstawią dzieci z przedszkola w Bełżycach i Szkoły Podstawowej w Babinie. O godz. 16.40 zacznie się prezentacja koni, bogactwa ras i siły uciągu.
O godz. 19.30 na scenę wyjdzie zespół VA Banque. Gdy skończmy grać, o godz. 21 zaprezentuje się JJ Band. A w sobotę zawody w skokach zaczną się już o godz. 9. Szczegółowy Program imprezy jutro w dzienniku.
 

Gości online

Naszą witrynę przegląda teraz 166 gości 
 • Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej
 • Monitor Polski Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej
 • Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej
 • Powiatowe Centrum Informacyjne
 • Mikroporady
 • Proekob
 • Miasto i biznes
Free business joomla templates